Co je firma a co obchodní závod z pohledu prodeje

Chcete prodat firmu a převést ji na jiného vlastníka? Potom si vyjasněme jednotlivé pojmy.

Obchodní firma je název, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku. Jedná se tedy o označení společnosti. Pojem „firma“ bývá často nesprávně používán pro označení obchodního závodu (dříve podniku).

S příchodem NOZ byl pojem podnik nahrazen obchodním závodem. Ten je zákonem definován jako organizovaný soubor jmění (NE soubor majetku), který podnikatel vytvořil a který z jeho vůle slouží k provozování jeho činnosti. Jmění totiž zahrnuje jak zisk, tak i záporné majetkové hodnoty. Součástí závodu jsou tak vždy i dluhy podnikatele.

Zákon podnikateli umožňuje převést obchodní firmu současně s převodem obchodního závodu, nebo si firmu při převodu ponechat. Obchodní firmu i nadále řadíme do jmění závodu, avšak její povaha jako movité nehmotné věci současně hranice závodu přesahuje a spojuje ji především s osobou podnikatele, který je firmou identifikován.

Obchodní firma je „věcí“, o níž podnikatel samostatně rozhoduje, nakládá s ní podle své autonomní vůle a může ji převádět s obchodním závodem, ale i samostatně nezávisle na něm.

Jiří Dvořák     autor: Jiří Dvořák

Copyright © 2021 Parite PRO s.r.o.    Úvodní stránka    +420 739 804 396    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.    AGENTura Weboo
Copyright © 2021 Parite PRO s.r.o.
Úvodní stránka
 +420 739 804 396
 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

AGENTura Weboo

Spřátelené projekty: Prodávámefirmy.cz